Veganstvo

Vegánstvo je filozofia a spôsob života, ktorý sa snaží vylúčiť (pokiaľ je to možné a realizovateľné) všetky formy krutosti páchané na zvieratách za účelom ich konzumácie, odevného priemyslu, alebo akýkoľvek iný účel využívania, alebo zneužívania zvierat.

Vegánstvo navyše podporuje rozvoj využitia animal-free alternatív v prospech ľudí, zvierat a životného prostredia.

Vegánstvo sa najviac dotýka každodenných situácií a to hlavne stravovania, obliekania a každodenných činností.

Čo teda vegáni jedia?

Vegánom sa otvára celkom nový svet potravín, jedál a chutí. Vegánska strava je rozmanitá a obsahuje všetky druhy ovocia, zeleniny, obilnín, strukovín. Vegáni vo svojich jedálničkoch nemajú nič, čo by pochádzalo z ríše zvierat. Vegánske recepty nájdeš aj na VEGEšpajzy, ktoré môžeš vyhľadávať podľa kategórií, ingrediencií, kľúčových slov alebo len tak prehľadávať v zozname receptov.

Veganstvo sa okrem stravy často spája s odevným priemyslom a kozmetikou.

Vegáni sa vyhýbajú zneužívaniu zvierat za akýmkoľvek účelom. Súcit je hlavným dôvodom prečo sa ľudia stávajú vegánmi. V dnešnej technologicky vyspelej dobe existuje mnoho spôsobov ako nezneužívať zvieratá. Testovanie kozmetiky na zvieratách je na ústupe aj vďaka vegánskym aktivistom, ktorí na tieto praktiky poukazujú a bojujú proti nim. Nové mladé vegan friendly spoločnosti ponúkajú alternatívy už hádam k všetkému, k čomu boli doteraz zneužívané zvieratá.

Netestované na zvieratách

Zdroj: Lenivá Panda

Vegáni sa nepodieľajú na podporovaní akéhokoľvek zneužívania zvierat. Nechodia do ZOO, akvárií ani cirkusov. Snažia sa podporovať rôzne azylové domovy pre zvieratá, ktoré boli práve z týchto zariadení vyslobodené.

Myslím si, že pokiaľ každý z nás prispeje svojim kúskom tolerancie, rešpektu a lásky k zvieratám, tak náš svet bude skvelým miestom pre život. Pre život bez krutosti.

V dnešnom svete však ešte nie je možné byť 100% vegan. Ako jednotlivci nie sme schopní denno-denne čeliť zaužívaným stereotypom spoločnosti. No ako komunita ich môžeme postupnými krokmi meniť k lepšiemu. Pripraviť nový lepší svet pre ďalšie generácie.

Text bol pripravení za pomoci informácií z VeganSociety.


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.vegespajza.sk/www/wp-content/themes/chow/content-single.php on line 149